Dažnai pretenduojant į darbo poziciją, tenka pateikti ne tik CV, bet ir motyvacinį laišką. Tačiau ši tema susilaukia vis daugiau prieštaringų nuomonių. Dažnas teigia, kad motyvaciniai laiškai nebereikalingi, nepaisant įvairių skeptiškų nuomonių, motyvacinis laiškas vis dar laikomas svarbia ir rekomenduojama darbo paraiškos dalimi.
Forbes atliktas neoficialus tyrimas rodo, kad 70% apklaustųjų (darbdavių, personalo atrankų specialistų ir kandidatų) mano, jog motyvaciniai laiškai nebėra būtini. CNBC praneša, kad 58% darbuotojų mano, jog laiškai nėra būtini, tačiau pabrėžia, kad jie gali padidinti šansus gauti darbą, vadinasi, sprendimas ar reikia rašyti motyvacinį laišką, ar ne, priklauso nuo konkrečios situacijos.
Kokiose situacijose reikalingas motyvacinis laiškas?
- Kai įmonė prašo motyvacinio laiško. Akivaizdu, kad motyvacinis laiškas reikalingas, kai jo prašo pati įmonė. Laiškas padeda darbdaviui įvertinti ne tik jūsų kaip specialisto techninius gebėjimus, kuriuos pateikiate CV, bet ir jūsų gebėjimą aiškiai išreikšti mintis.
- Siekiant suteikti papildomos informacijos. Personalo atrankų specialistas, skaitantis jūsų laišką, asmeniškai jūsų nepažįsta. Tad laiške vertėtų suteikti informaciją apie tai, kokią naudą jūs galėtumėte suteikti įmonei.
- Turint mažą darbo patirtį arba keičiant karjeros kryptį. Motyvacinis laiškas padeda kandidatams, kurie neturi pakankamos darbo patirties ar trūksta įgūdžių užimti tai darbo pozicijai. Padeda plačiau pristatyti save, parodyti motyvaciją.
Tai kaip rašyti motyvacinį laišką?
Motyvacinio laiško tikslas yra atskleisti skaitančiam, kodėl būtent jūs esate tinkamas kandidatas šiai darbo pozicijai. Rašant motyvacinį laišką pirma reikėtų atsakyti į 3 svarbius klausimus. Šie klausimai ne tik padės lengviau parašyti motyvacinį laišką, bet kartu padės pasiruošti darbo pokalbiui.
- Kodėl domitės šia pozicija?
- Kodėl būtent domitės šia įmone?
- Kodėl būtent jūs esate tinkamas kandidatas ir kokią naudą suteiksite įmonei?
Atsakius į šiuos klausimus, galime pereiti prie motyvacinio laiško struktūros. Įprastai naudojama 3 dalių struktūra, tačiau ją galima laisvai koreguoti ir pritaikyti pagal poreikius. Svarbiausia, kad laiške būtų atsakyta į prieš tai pateiktus klausimus, o mintys būtų aiškios ir nuoseklios. Pats laiškas turėtų būti skirtas konkrečiam darbdaviui ar personalo atrankos specialistui.
Įvade pristatykite save, įvardinkite, į kokią poziciją kandidatuojate. Nurodykite, iš kur sužinojote apie šią galimybę. Taip pat galite paminėti, kokie įmonės projektai jus labiausiai sužavėjo ir kodėl.
Dėstyme pabrėžkite, kodėl jus domina ši pozicija ir kodėl pasirinkote šią įmonę. Apibūdinkite savo svarbiausius įgūdžius ir patirtį, kurie tiesiogiai susiję su pozicija. Įvardinkite, kaip galite prisidėti prie įmonės sėkmės.
Išvadose pakartokite savo susidomėjimą ir norą dalyvauti pokalbyje. Padėkokite už galimybę ir skirtą laiką.
Taip pat laiške reikėtų pateikti ne tik darbdavio įmonės pavadinimą, tačiau ir nurodyti savo kontaktinę informaciją laiško gale.
Ko reikėtų vengti rašant motyvacinį laišką?
Vieno laiško siuntimo skirtingoms įmonėms. Vienas motyvacinis laiškas turi būti orientuotas vienai įmonei ir būtent tai darbo pozicijai. Taip kandidatas parodo, kad atliko namų darbus, domisi šia pozicija ir tokio pat motyvacinio laiško nesiuntė dar 10 įmonių.
Gramatinės klaidos. Pasitikrinti klaidas visada galite nemokamose gramatinių klaidų taisymo svetainėse.
Kiti svarbus patarimai:
Kaip ir CV taip, ir motyvacinio laiško apimtis neturėtų užimti daugiau vieno lapo arba 300-500 žodžių, 10-12 dydžio šriftu.
Prieš pradėdami rašyti motyvacinį laišką, atidžiai išnagrinėkite darbo skelbimą, kad suprastumėte, ko darbdavys tikisi iš kandidato. Tai leis jums tiksliai aprašyti, kaip jūsų įgūdžiai ir patirtis atitinka konkrečius darbo pozicijos reikalavimus ir kaip galite prisidėti prie įmonės tikslų įgyvendinimo.
Taigi ar motyvacinis laiškas reikalingas? Trumpas atsakymas būtų TAIP. Nors yra daugybę skeptiškų nuomonių, motyvacinis laiškas išlieka svarbus ir rekomenduojamas.